5 cech dobrych strojów sportowychAktywność sportowa to wysiłek, pot i zmęczenie. Dopóki nie wskoczymy na parkiet, boisko albo bieżnię, może wydawać się, że strój jest sprawą drugorzędną. Tymczasem odpowiedni strój sportowy jest tak samo ważny, jak systematyczny trening. Po czym poznać tę najlepszą odzież dla sportowców? Odpowiadamy w naszym wpisie.

Świadomy wybór

Zakupienie stroju sportowego nie może być przypadkowym wyborem. Warto poświecić chwilę czasu na analizę dostępnej oferty. Obecnie prowadzi się liczne badania nad aktywnością fizyczną. Ich efektem ma być znalezienie skutecznych i bezpiecznych sposobów na podnoszenie wyników sportowych. Nie trudno wyobrazić sobie, że ich zakres obejmuje także właściwości odzieży dla sportowców. Warto zatem mieć świadomość, że produkcja tekstyliów dla sportowców odbywa się w zgodzie z wynikami naukowymi oraz uwzględnia najnowsze zdobycze technologiczne.

Jednak podczas poszukiwań idealnego stroju nie bez znaczenia są preferencje oraz uwarunkowania fizyczne sportowca. Prawidłowo dobrana odzież wpływa na jakość treningu oraz osiągane rezultaty. Dużą popularnością cieszą się spersonalizowane stroje sportowe, które ozdobiono logo klubu sportowego lub numerem zawodnika. Niepowtarzalna i zindywidualizowana koszulka sportowa z nadrukiem poprawia motywację i zaangażowanie każdego sportowca. Nierzadko noszenie barw klubowych dodaje animuszu, jest powodem do dumy, że reprezentuje się dane środowisko. 

Tych cech należy szukać w odzieży sportowej

Produkcja odzieży sportowej wymaga podążania za trendami, ale też wielu lat doświadczenia popartego analizą osiągnięć oraz ciągłym doskonaleniem umiejętności i warsztatu pracy. Podczas kompletowania stroju sportowego warto o tych wyznacznikach pamiętać. Wybór będzie o wiele łatwiejszy, jeśli skorzystamy z produktów sprawdzonego producenta.

Jeśli poszukujemy idealnego stroju sportowego, to powinniśmy zwracać uwagę na te cechy:

  1. Dostosowanie do dyscypliny sportowej – trudno znaleźć jeden uniwersalny strój pasujący do każdej aktywności. Każda konkurencja sportowa wiąże się z wykonywaniem charakterystycznego zakresu ruchów angażującego odpowiednie partie mięśni. Te uwarunkowania powinien uwzględniać fason i krój ubioru. Zrozumiałe więc jest, że innymi właściwościami odznaczają się komplety koszykarskie, a innymi piłkarskie.

  2. Dopasowanie do stylu treningu – pamiętajmy, że dobry strój sportowy powinien uwzględniać to, w jakich warunkach trenujemy. Odmiennego ubrania wymagają sporty halowe. Natomiast ćwicząc na świeżym powietrzu, również powinniśmy pamiętać o zależności od warunków pogodowych.

  3. Wygoda – możliwa dzięki idealnie dopasowanym elementom. Strój nie powinien uciskać, krępować ruchów. Jednak zbyt luźny również utrudnia wykonywanie manewrów, a niekiedy może doprowadzić nawet do kontuzji czy groźnego upadku.

  4. Jakość – przejawia się w doborze zastosowanego materiału, ale też w staranności wykonania. Nowoczesne tkaniny powstają z syntetycznych włókien odpowiadających za takie właściwości jak, np. przewiewność, pochłanianie wilgoci, zapewnienie komfortu termicznego, ochrona przed bakteriami. Odzież z nich wykonana odporna jest na działanie promieni słonecznych, ale też częste pranie. Natomiast dokładność i precyzja wykonania wiążą się z komfortem użytkowania, ponieważ szwy nie ocierają lub nie uwierają, a koszulka czy spodnie idealnie leżą.

  5. Atrakcyjny design – fason i kolor odzieży sportowej powinny się odznaczać estetyką i interesującym wzornictwem niezależnie od tego, dla jakiej dyscypliny są przeznaczone. Ponadto świadomość atrakcyjnego wyglądu wpływa na poczucie pewności, co przekłada się na większą wydolność podczas treningu czy zawodów.

Tak, jak widać z powyższego zestawienia, cechy dobrego stroju uzupełniają się i są ze sobą powiązane. Bardzo ważny jest właściwy wybór takiej odzieży, która zdopinguje do uprawiania sportu i ułatwi oraz umili każdy rodzaj ćwiczeń.


Wróć do bloga